Avtosedeži in varnost v vozilu

AvtosedežiAvtosedeži so pomemben varnostni element vozil, ki v vsakdanjem prometu prevažajo otroke in druge mlajše osebe. Varnost, ki jo avtoseži nudijo otrokom in drugim mlajšim osebam ni prišla čez noč, ampak je posledica dolgotrajnega razvoja. Dolgotrajen razvoj, katerega so bili deležni avtosedeži je posledica zavedanj posledic prometnih nesreč ter njihovo blaženje. V prvi vrsti razvoj avtosedeži dolgujejo varnostnim elementom.

 Namen varnostnih elementov, ki jih imajo avtosedeži je zadržati otroka v primeru pojemka varno v sedežu. Element, ki prvi pripomore k zadrževanju vpliva pojemka je varnostni pas. Zadrževanje pojemka z varnostnim psom poznamo že iz starejših vozil, vozila brez varnostnega pasu so redkost. Varnostni pas je postal samoumeven. V enaki meri je večini znana samoumevnost njegove pravilne uporabe. Pri tem je najpomembnejša pravilna namestitev kot tudi ustrezna zatezna sila. Nastavitev višine varnostnega pasu ima danes že praktično vsak avto, enako samoumevna je ustrezna zatezna sila, saj nam jo omogoča mehanizem varnostnega pasu. Vse samoumevne lastnosti varnostnega pasu se pri prenosu na otroškega avtosedeža rade pozabljajo, včasih pa jih iz pretirane previdnosti tudi omilimo na neustrezen način. Zatezna sla, ki je pri varnostnem pasu za odrasle samoumevno pravilno odmerjena, se pri otroških avtosedežih rada odmeri napačno. Največkrat otroški avtosedeži prevažajo otroke pripete z premajhno zatezno silo. Napačno odmerjena zatezna sila je največkrat posledica strahu pred poškodbami otrok z uporabo prevelike zatezne sile. Pravilno zatezno silo lahko ugotovimo na več načinov. Na eni strani nam lahko indikatorji sporočajo pravilno zatezno silo, obstajajo pa tudi bolj preprosti načini za ugotavljanje pravilne zatezne sile. Varnostni pas je optimalno zapet, ko je mogoče med otroka in varnostni pas vstavit dva prsta. Indikatorji so na drugi strani enako preprosto uporabni, saj je pravilno zatezno silo moč zlahka odčitati. Pravilna zatezna sila se na indikatorju zatezne sile varnostnega pasu obarva zeleno. Nepravilna zatezna sila, ki je bodisi preohlapna ali pretirana se na indikatorju prikaže kot rdeče obarvana.

Avtosedeži in njihovi varnostni elementi ne morejo opravljati svoje naloge in poslanstva ustrezno, če niso pravilno izbrani. Otroku primerni so avtosedeži, ki ustrezajo predvsem njegovi višini, teži in starosti. Ob tem je potrebno upoštevati otrokove posebnosti, katere so staršem znane že iz drugih področji otrokovega vsakdanjika. Za lažjo odločitev v osnovi poskrbi že cestno prometni zakon. Cestno prometni zakon predpisuje tri skupine, v katere so avtosedeži razvrščeni. Tako imamo lupinice, otroke avtosedeže in jahače. V primeru dileme, glede kriterijev po katerih so avtosedeži razvrščeni, se velja odločiti in izbirati v ponudbi glede na telesno maso otroka, težo in njegovo starostjo.