Igrače za otroke

Na prodajnih policah vsako leto najdemo ogromno novih igrač. Kupimo jih lahko praktično povsod – v trgovinah z otroško opremo ali pa kar v trafikah. Kot starš si zagotovo želite, da bi bil vaš otrok ob igri čim bolj varen, vendar je dobre igrače velikokrat težko ločiti od slabih. Tukaj je nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri odločanju.

igrače1. Preglejte vzorčno igračo. Velikokrat ta ni na voljo, zato brez obotavljanja vprašajte po njej. Tako si boste lahko igračo pred nakupom podrobno ogledali, otipali material, pogledali, če ima ostre robove itd.
2. Bo igrača vašemu otroku sploh koristila? Danes vse več igrač spodbuja otrokovo neaktivnost, zato poiščite take, ki ga bodo nekaj naučile in pripomogle k njegovemu razvoju. Ne kupujte risank in elektronskih igrač, ki od otroka ne bodo zahtevale nobene samoiniciativnosti.
3. Izberite igrače, primerne za otrokovo starost. Oznako, za katero starost je primerna določena igrača, navadno najdemo na embalaži. Izberite tako, ki za vašega otroka ne bo preveč ali premalo zahtevna.
4. Preberite drobni tisk. Proizvajalec bo morda na embalažo natisnil kakšna opozorila, ta pa so zagotovo tam z razlogom. Če vam občutek pravi, da z igračo nekaj ni v redu, mu zaupajte.
5. Preverite, iz kakšnih materialov je igrača narejena. Nekatere so namreč narejene iz materialov, ki bi lahko škodili vašemu otroku, zato se jih izogibajte.
6. Je bila igrača preizkušena? Tiste, ki so bile predhodno testirane, so zagotovo varnejša izbira.
7. Pomislite na varnost. Nikoli ne kupite otroške igrače, ki vsebuje delce, s katerimi bi se lahko otrok zadušil ali kakor koli poškodoval. Izogibajte se elektronskih igrač, ki bi lahko poškodovale občutljiv sluh vašega otroka, ga ob uporabi stresle ali opekle.
8. Izberite kvalitetno izdelane igrače. Na tržišču najdemo na tone poceni igrač – ne glejte na ceno, temveč imejte v mislih varnost in prihodnost vaših otrok. Kupite tiste, ki so narejene iz trpežnih materialov, s katerimi se bo lahko igral nekaj let ali pa jih kasneje predal mlajšemu bratu ali sestrici.
9. Pred nakupom se vprašajte, če ste res izbrali igračo, ki bo všeč vašemu otroku ali pa gre zgolj za nekaj, kar ste si kot otrok sami želeli imeti.
10. Kupovanje igrač prek interneta je resda priročno, vendar lahko tudi predstavlja tveganje, saj je pred nakupom ne vidite, prav tako pa ne morete pregledati embalaže in preveriti, če je ta za vašega otroka zares primerna.