Kdaj je potreben izpit za čoln?

Izpit za čoln je ljudski izraz, ki se uporablja za izpit za voditelja čolna, tovrsten izpit potrebuje vsaka oseba, ki upravlja plovilo daljše od 7m in plovilo katerega pogonski stroj presega moč 10 konj, pa vse do 24m, brez omejitev moči motorjev in območja plovbe. Vsa ostala plovila, ki jih žene stroj (motor) pa lahko upravljajo osebe, ki imajo opravljen preizkus znanja za upravljanje s čolnom (plovila do 7m in moč motorjev do 10 konj ter skuterji).

Tečaj za izpit za čoln

Izpit za čoln je mednarodno priznan in nima omejitve trajanja, se pravi, da ko ga opravite, vam velja za celo življenje. Za sam pristop k izpitu pa morate biti stari najmanj 16 let, imeti opravljen tečaj prve pomoči in biti zdravstveno sposobni. Osebam, ki imajo opravljen izpit za cestna motorna vozila katerekoli kategorije, ni potrebno ponovno opravljanje prve pomoči in zdravniškega pregleda!!!

Izpit za čoln kandidati opravljajo pred tri člansko državno komisijo, k izpitu pa pristopijo po pozivu Uprave RS za pomorstvo. Izpite se izvaja v Kopru, Ljubljani in Mariboru, s tem da v poletnih mesecih izpita ni moč opravljati v Ljubljani in Mariboru. Člani komisije za izpit za čoln so kapitani dolge plovbe, ki so sicer zaposleni na URSP in opravljajo tudi druge tekoče posle v zvezi z varnostjo plovbe.

Kandidat opravlja izpit iz petih sklopov, katere se obravnava tudi tečaj za izpit za čoln, to so Pomorski predpisi, Mornarska dela in veščine, Osnove navigacije, Pravila o izogibanju trčenj na morju in Osnove motoroznanstva; da pa je izpit opravljen, je potrebno biti uspešen iz vseh petih tem. Več informacij pa dobite pri izvajalcu tečaja za izpit za čoln.