Kdaj nastopi proces ločitve?
Postopek ločitve je proces, v katerem se zakonca odločita, da bosta zaključila skupno življenje in s tem tudi svojo zakonsko zvezo. Ločitev uradno privede do prenehanja zakonske zveze med dvema osebama. Poznamo dve glavni vrsti ločitve: sporazumno in nesporazumno. Odločitev za eno ali drugo obliko je v veliki meri odvisna od medsebojnih odnosov med zakoncema ob razhodu. Če se strinjata glede ključnih vidikov življenja po ločitvi, govorimo o sporazumni ločitvi. V nasprotnem primeru pride do nesporazumne ločitve. Statistični podatki kažejo, da se v Sloveniji loči že vsak tretji par, zato je ločitev pogosto prepletena z intenzivnimi čustvi. Zato je priporočljivo, da se pred začetkom postopka posvetujete z odvetnikom, ki vam lahko nudi ustrezno pomoč in podporo.
Kako se izvede postopek ločitve, če gre za sporazumno obliko?
Kot smo že omenili, sta partnerja pri sporazumni ločitvi običajno usklajena in delita skupno mnenje. To pomeni, da se lahko sama dogovorita o delitvi premoženja, urejanju skrbništva nad otroki in drugih pomembnih vprašanjih. Sporazumna ločitev je najhitrejši in tudi najbolj stroškovno učinkovit način razveze, saj se večina postopka reši brez večjih zapletov. V primeru, da imata zakonca skupne mladoletne otroke, je nujno, da pred vložitvijo vloge za ločitev obiščeta center za socialno delo. Ta ju bo povabil na informativni razgovor, na podlagi katerega bo pripravil svoje mnenje glede ureditve skrbništva nad otroki. Šele po prejemu mnenja centra za socialno delo lahko vložita vlogo za sporazumno ločitev, pri čemer je treba priložiti tudi omenjeno mnenje.
Med zakonci se pogosto pojavlja vprašanje, kakšni so stroški sporazumne ločitve. Postopek ločitve je pri vsakem paru individualen, zato se lahko stroški med zakoncema precej razlikujejo. Kot že omenjeno, je najugodnejša oblika ločitve tista, pri kateri se izognejo visokim odvetniškim stroškom. Glavni strošek pri sporazumni ločitvi je povezan s storitvami notarja, saj morajo biti vsi sporazumni dogovori notarsko overjeni. Cena teh storitev lahko znaša do 600 evrov, odvisno od kompleksnosti primera. Poleg tega je treba poravnati tudi sodno takso v višini 40 evrov.
Kako poteka postopek ločitve v primeru ločitve s tožbo?
Nesporazumna ločitev nastopi, ko se zakonca ne moreta sporazumeti o delitvi premoženja, skrbništvu nad otroki ali drugih pomembnih vprašanjih. Takšna oblika ločitve je precej bolj zapletena in se lahko zavleče tudi za več let. Zaradi zahtevnosti postopka in dolgotrajnih pravnih sporov je nesporazumna ločitev tudi dražja ter čustveno izčrpavajoča za obe strani. Prav zato si vsak odvetnik prizadeva, da bi med zakoncema dosegel dogovor ali sporazum, saj to močno pohitri postopek ter zmanjša obseg stroškov in stresa, povezanega z ločitvijo.
Kako poteka delitev skupnega premoženja pri ločitvi?
Ena izmed ključnih tem, ki jih morata zakonca urediti pri ločitvi, je delitev skupnega premoženja. Ta se izvede na podlagi premoženjskega pogodbenega režima, ki določa, kako se bo premoženje razdelilo med njima. Postopek delitve premoženja je lahko hiter in enostaven, če se zakonca med seboj strinjata, ali pa se lahko zavleče več let, če do dogovora ne pride. Vse je odvisno od njunih medsebojnih odnosov ter pripravljenosti na kompromise in skupno reševanje vprašanj. Pomembno je, da je dogovor o delitvi premoženja zapisan v obliki notarskega zapisa in notarsko overjen, saj le na ta način postane pravno veljaven in zavezujoč za obe strani.
V primeru nesporazumne ločitve o delitvi premoženja odloča sodišče, saj se zakonca sama ne moreta dogovoriti glede delitve. Celoten postopek ločitve je v tem primeru v pristojnosti sodišča, kar pogosto pomeni daljši in bolj zapleten postopek. V prvem koraku mora sodišče natančno preučiti, kaj vse spada v skupno premoženjsko maso. Skupno premoženje obsega vse, kar sta zakonca ustvarila pridobila v času trajanja zakonske zveze.
Sem sodijo tako nepremičnine kot tudi premičnine večje vrednosti, medtem ko osebni predmeti posameznega zakonca, kot so osebna oblačila, nakit ali predmeti, ki so bili pridobljeni pred poroko ali podedovani, praviloma niso vključeni v skupno premoženje.
V praksi se skupno premoženje običajno razdeli na dva enaka dela. Vendar pa lahko eden od zakoncev uveljavlja, da je k pridobitvi skupnega premoženja prispeval bistveno več kot drugi. V takšnem primeru lahko sodišče odloči o neenakomerni delitvi premoženja. Pri tem sodišče ne upošteva zgolj finančnega prispevka posameznega zakonca, temveč tudi številne mehke dejavnike. Enako pomembna kot finančni prispevek je na primer tudi skrb za dom in družino. Če sta bila zakonca dogovorjena, da bo eden skrbel za dom in otroke, medtem ko je drugi prispeval z delom v službi, bo sodišče to upoštevalo pri odločitvi o delitvi premoženja.
Kako pa je s skrbništvom nad skupnimi otroki?
Če imata zakonca skupne mladoletne otroke, je skrb za njih gotovo ena izmed najpomembnejših tem v primeru ločitve. V prvem koraku morata zakonca obiskati center za socialno delo, ki opravi razgovor z zakoncema in skupnimi otroki. Center nato napiše svoje mnenje, zakonca pa to mnenje dodata k vlogi za ločitev. Pomembno vlogo imajo tudi otroci, saj se CSD ob pisanju mnenja opira tudi na njihovo mnenje in želje.
Čemu služi predporočna pogodba?
Ločitev in postopek ločitve se lahko precej skrajša, če sta zakonca pred sklenitvijo zakona podpisala predporočno pogodbo. Namen predporočne pogodbe je, da služi kot neke vrste instrument za zavarovanje premoženja posameznega zakonca. V praksi jo zakonca podpišeta tedaj, ko ima eden izmed njiju bistveno več premoženja kot drugi. Seveda pa je za veljavnost predporočne pogodbe nujno, da sta zakonca v celoti informirana o realnem premoženjskem stanju drugega zakonca – v nasprotnem primeru je predporočna pogodba nična.
Kako lahko pri ločitvi pomaga odvetnik?
Odvetnik za ločitve je prvi naslov, če imata zakonca kakršnokoli vprašanje, vezano na samo ločitev in postopek ločitve. V praksi se zakonca za odvetnika odločita šele, ko sta že globoko v sporu. Svetujemo, da se odvetnika za ločitve kontaktira že v začetni fazi, saj lahko ta že na začetku prepreči morebitne spore, ki postopek ločitve le še dodatno podaljšajo.
Stranke se morajo zavedati, da je vsaka ločitev edinstvena in ima svoje specifične okoliščine. Prav zato mora odvetnik za ločitve vsak primer obravnavati individualno ter natančno preučiti vse dejavnike, ki vplivajo na postopek. Pomembno je, da strankam predstavi realno sliko in jih ne zavaja z nerealnimi pričakovanji, hkrati pa poskrbi za zaščito njihovih interesov ter dobrobit skupnih otrok. Hitrejši stik z odvetnikom za ločitve lahko pripomore k nižjim stroškom in hitrejšemu zaključku postopka, saj se tako izognemo nepotrebnim zapletom ter zamudam v procesu ločitve.