Otroška oprema za starejše otroke

Otroška opremaKo pomislimo na otroško opremo, se nam v mislih navadno narišejo otroški vozički, dude, previjalne mize in podobno. Vse to je seveda pomembno v prvih letih otrokovega življenja, a malčki hitro rastejo in že kmalu je čas, da voziček nadomestimo s poganjalcem ali kolesom, namesto otroške posteljice pa v sobo postavimo zanimivo posteljo primerne velikosti za večje otroke. V tem času potrebujemo različne kose opreme za različne namene, novosti pa polepšajo notranjost in zunanjost doma. Med bolj pomembnimi kosi opreme so tisti, ki spodbujajo otrokov fizični in psihični razvoj, ne smemo pa pozabiti na otroško opremo, namenjeno zabavi in sprostitvi.

Otroci prvih nekaj mesecev življenja resda večinoma prespijo, a zelo hitro začnejo raziskovati, kobacati in se postavljati na noge. Že po nekaj mesecih jih začne zanimati vse okoli njih, njihova radovednost pa se še stopnjuje, ko dopolnjujejo leto za letom. Še preden pride čas za vstop v šolo, pa morajo starši poskrbeti za primerno okolje, ki bo otroka spodbudilo k učenju, s katerim si bo pridobil pomembne veščine za celo življenje. Otroška oprema mora biti torej namenjena temu cilju. Sobo za otroka opremimo tako, da bo imel ustrezno okolje za učenje in delo, pomislimo pa tudi na zabavo. Nekaj prostora bo torej zasedla pisalna miza, ki bo olajšala učenje, risanje, pisanje in podobno ustvarjanje. Pazimo tudi na primeren stol. Nadalje bomo verjetno potrebovali tudi kakšno omaro ali police za knjige in igrače ter drugo opremo, ki pač ne more ležati vsepovprek po sobi. Ne pozabimo na primerno osvetlitev.

Zunaj hiše bo otrok užival v igri, zato poskrbimo, da je otroška oprema zabavna. Najbolje bo, da otroka spodbudimo k različnim športnim dejavnostim, ki so zelo koristne za vsakogar. Veliko športov, primernih za majhne otroke, niti ne terja veliko prostora ali opreme – za rekreacijo in zabavo zadostuje že žoga, veliko pa doda še koš ali gol. Za družabno igro badmintona poskrbita že dva loparja in žogica. Tako preprostih športov je še več, poskusite otroka navdušiti nad njimi. Vsekakor bo nakup športne opreme veliko bolj koristna investicija, kot če bi denar zapravili za vedno nove računalniške igre, od katerih bi otrok dobil le težave s hrbtenico. Seveda so tudi računalniške igre in druge podobne aktivnosti lahko koristne, a pri tem je treba zelo paziti na čas, ki ga otrok temu posveča. Poskusimo njegovo veselje usmeriti v kar se da koristna opravila, v vsakem primeru pa poskrbimo, da bo od njih največ odnesel otrok sam. Nikakor ga ne skušajmo siliti v dejavnosti, ki jih sam ne mara.